Полезно
Осигурителните прагове отново нагоре за 2018-а
29.10.2017
От началото на 2018 г. отново се вдигат осигурителните прагове. Предвижда се и увеличение осигурителната тежест и минималната работна заплата с 50лв.
Държавата отново ще вдигне осигурителните прагове догодина, този път чрез административно решение, тъй като национално представителните работодателски организации отказаха да участват в процес на преговори по размера на това увеличение.
Планираният процент нарастване на осигурителните прагове е равен на заложения в бюджета ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) или 3,9 на сто. Реално осигурителната тежест може да нарасне и повече, тъй като се предвижда и увеличение на минималната работна заплата от 460 на 510 лв. Всяко увеличение на минималната работна заплата от своя страна води до свързани с нея възнаграждения, които също нарастват.
В същото време самите осигурителни прагове също играят роля на своеобразна минимална работна заплата, тъй като много работодатели, които искат да бъдат изрядни и „на светло“ са принудени да увеличат заплатите за съответни длъжности, които са под тези прагове. В крайна сметка минималните осигурителни прагове, освен инструмент за намаляване процента на сивата икономика, с годините се превърнаха и в инструмент за повишение на доходите.
Въпреки протестите на работодателите минималните осигурителни прагове за различните професии все още не са на ниво, което да е невъзможно, неподходящо или нереалистично за заплащане. По-скоро от гледна точка на стратегиите за моркова и тоягата те са една „тояга“, която напомня на работодателите, че доходите в България в много случаи са неприемливо ниски и това все повече влиза в противоречие с членството ни в ЕС.
Политиката на минимални осигурителни прагове беше въведена още през 2001-2003 г., когато процентът на сивата икономика в страната все още беше твърде висок. Те би следвало да отпаднат тогава, когато събираемостта на дължимите за осигуровки средства е много добра и не се налагат странични мерки за повишаването й. Това обаче не се случва най-вече заради недостатъчно добрия контрол на същата тази държава. Така праговете, които в много случаи затормозяват конкурентността на икономиката, са един инструмент, резултат от безсилието на същата държава да изпълнява ефективно функциите си.