Полезно
Данъчни проверки за фирми с над 100 000 лв. в брой в касата
11.11.2017
Данъчните прибягват до нова форма на контрол – инвентаризация на паричните наличности на дружеството. НАП проверява за фирмите с повече от 10 хил. лв. в брой.
Законът за ограничаване на плащанията в брой забранява плащанията в брой на стойност по-голяма или равна на 10 000 лв. или равностойността им в чуждестранна валута.
Законът също забранява плащанията в брой по договор, ако стойността на договора е по-голяма или равна на 10 000 лв. или равностойността им в чуждестранна валута, дори в случай на частично плащане на стойност по-малка от 10 000 лв.
Въпреки това не съществува ограничение за това колко пари могат да се държат в брой.
За да могат съдружниците в едно търговско дружество да получат печалбата от него, най-напред дружеството заплаща данъка върху печалбата от 10% и след това се взема решение за разпределяне на дивидент от чистата (нетната) печалба. Разпределението на печалбата в полза на съдружниците под формата на дивидент се облага с данък върху дивидентите в размер на 5%, а разпределянето на дивидента се декларира в НАП.
В случай, че едно търговско дружество е реализирало печалба и разполага с налични пари в брой, е доста лесно да се окаже, че касовата наличност се намира в съдружниците, които могат да я използват за лични цели без да се плати данъкът върху дивидентите от 5%.
Коректната процедура по разпределяне на дивидентите е да се извърши плащане по банков път от сметката на дружеството по сметките на съдружниците, да се декларира НАП и да се плати данъкът върху дивидента.
Некоректната практика е съдружникът просто да използва за свои цели паричните средства в брой на дружеството, което не е правилно дори в случай, че той е едноличен собственик и управител на дружеството.
Съдружникът, който използва за лични цели парите на дружеството, разбира се би имал проблем с данъчните в случай на ревизия като физическо лице, тъй като, ако дружеството не е декларирало в НАП дивидентите, то съдружникът не може да докаже произходът на средствата.
Новият момент сега е, че данъчните органи вече прибягват и до нова форма на контрол – инвентаризация на паричните наличности на дружеството.
Законът не забранява на фирмите да държат пари в брой, но НАП има право да проверява дали тези парични наличности наистина съществуват.
Несъществуващи парични наличности биха се появили например ако не са декларирани дивидентите и фирмите, които имат недекларирани дивиденти е най-добре да ги декларират и да платят данъка върху дивидентите от 5%.
Ако проверката на НАП установи, че в касата на фирмата не съществуват касовите паричните наличности в брой от счетоводните книги, органите на НАП могат да констатират например „скрито разпределение на печалбата“ и да отразят това „разпределение“ в увеличение на финансовия резултат и да го обложат с данък върху печалбата от 10%.
През месец септември 2017 г. НАП изпрати предупредителни имейли на фирмите, които в края на 2016 г. са имали над 100 000 лв. в брой в касата, че имат срок до края на месец септември да подадат коригиращи декларации, а ако не направят това, предстоят контролни производства.