Полезно
Европа погва ДДС измамите
08.10.2017

План на ЕС за мащабна реформа на вътреобщностното ДДС. Еврокомисията предвижда запазване на режима за надеждни фирми, които не извършват измами с ДДС.
Институциите на Европейския съюз замислят сериозна промяна на данъчното законодателство и по-конкретно на правилата по начисляване на ДДС в рамките на съюза. Причина за това е, че ЕС се провали в собствената си данъчна политика по отношение на ДДС, а слабата нормативна база води до сериозни загуби от възможностите за измами с този данък, които продължават да се използват с пълна сила въпреки ужким стриктните правила. В резултат на тези „вратички“ за източване на данък някои от средиземноморските държави в т.ч. Малта и Италия, губят по около една трета от очакваните данъчни приходи годишно. Същото важи за северната ни съседка Румъния. В България загубите се изчисляват на около 20 на сто или приблизително 2 млрд лв. годишно.
Какво замислят в ЕС? Когато става въпрос за вътреобщностна търговия данъкът да не се начислява в страната, в която стоката отива, а в станата на произход, като се приложи данъчната ставка там. След като експортът се реализира, страната получател ще трябва да възстанови налога на страната изпращач. И тук идва „тясното“ място в идеята. Ако стоката идва от страна, където събираемостта на данъците е висока, страната получател няма от какво да се притеснява. В обратния случай не е сигурно дали по-изрядната откъм събираемост държава няма да пострада от пропуски в данъчната събираемост на по-малко успешна държава в рамките на съюза. Този риск може да доведе до съпротива и трудно гласуване на предлаганите промени от всички държави членки.
Планът на Еврокомисията предвижда запазване на сегашния режим за фирми, които са доказали своята надеждност и може да им се вярва, че не правят измами с ДДС. Такива компании ще бъдат сертифицирани за тази цел и ще имат право да работят по досегашния режим.
За съжаление България се счита за рискова откъм ДДС измами страна. Освен празните „ромски“ фирми, в ДДС схеми за измама бяха заподозрени, че са били включени и големи компании, занимаващи се с внос и износ на техника. Някои от международните дела по тези казуси още не са приключили.