Полезно
Brexit - очаквани промени и последици за ЕС
02.07.2016
Референдума във Великобритания за излизане от Европейския съюз. Ракции на агенциите Мудис и Фич. Ще има ли вносни мита и миграция на работници?
Brexit
На референдума във Великобритания за извлизане от Европейския съюз, привържениците на напускането изненадващо спечелиха с 52% от гласовете срещу 48% за оставане в ЕС.
Веднага след като резултатите от референдума станаха ясни премиерът Дейвид Камерън обяви, че ще си подаде оставката. Дейвид Камерън, който е привърженик на оставането на Великобритания в Европейския съюз заяви, че той няма да подаде уведомление до Европейския съюз и няма да задейства чл. 50 за излизането на страната от ЕС. С подаването на уведомлението по чл. 50 ще започне да тече срока от 2 години, през който ЕС и Великобритания трябва да уредят взаимоотношенията си във връзка с напускането. Технически Дейвид Камерън още не си е подал оставката. Той заяви, че новият министър-председател ще бъде избран на конгреса на Консервативната партия през септември 2016 г.
Рейтинговата агенция „Стандард енд Пуърс“ (Standard & Poor's) понижи понижи кредитния рейтинг на Великобритания с две степени от най-високия „ААА“ до „АА“ и с една степен рейтинга на Европейския Съюз - от „AA+“ до „АА“.
Агенция „Фич“ (Fitch) също понижи кредитния рейтинг на Великобритания от „АА+“ до „АА“ с негативна перспектива.
Агенция „Мудис“ (Moody's) промени своята перспектива за Великобритания от „положителна“ на „негативна“.
„Фич“ и „Мудис“ намалиха кредитния рейтинг на Великобритания през 2013 г.
При предстоящите преговори с ЕС, Великобритания вероятно ще иска да остане част от общия пазар.