Полезно
Забрана за изплащане на дивиденти в брой в сила от 1 септември 2023 г.
03.09.2023

От 1 септември 2023 г. се забранява изплащането на дивиденти в брой. Плащането на дивидентите ще се извършва само по банков път.
С промяна в Закона за ограничаване на плащанията в брой, в сила от 1 септември 2023 г., се забранява изплащането на дивиденти от печалбата на търговски дружества в брой. Единствено позволеният начин за изплащане на дивидентите е от банковата сметка на търговското дружество в личната банкова сметка на лицето, което получава дивидентите.
Остава разрешено изплащането на дивиденти в брой на стойност по-малка от 1 000 лева. Въпреки това, не е препоръчително дивидентите да се разделят на множество плащания, всяко от които е на стойност до 1 000 лева.
Санкциите, предвидени в закона, са огромни. При първо нарушение глобата е в размер на 50% от общата стойност на направеното плащане в брой, а при повторно нарушение глобата е в размер на 100% от сумата.
В тази статия разглеждаме единствено дружествата с ограничена отговорност, които са най-популярният вид търговски дружества в България.
ЕООД, или Еднолично дружество с ограничена отговорност, има само един собственик на капитала.
ООД е дружество с ограничена отговорност, в което участват повече от един съдружници.
Дружеството с ограничена отговорност е юридическо лице, различно от своите собственици - едноличния собственик на капитала или съдружниците. Собствениците на капитала в дружеството не притежават директно неговите активи. Те имат определени права въз основа на своя дял в капитала. Едно от тези права е да получават част от печалбата на дружеството, пропорционално на техния дял в капитала. Това означава, че едноличният собственик на капитала или съдружниците имат право да получат цялата печалба или част от нея, като това разпределение на печалбата се нарича разпределяне на дивиденти.
В България печалбата на дружеството се определя за отчетен период, който съвпада с календарната година. Едва след края на календарната година може да се определи размерът на печалбата и да се вземе решение за нейното разпределяне. Разпределянето на средства от дружеството към неговите съдружници или към едноличния собственик на капитала без дружеството да е отчело печалба, или без да е взето решение за разпределянето й от общото събрание на съдружниците, се нарича "скрито разпределение на печалбата". В много случаи данъчният закон приравнява скритото разпределение на печалбата към разпределяне на дивиденти.
В България печалбата на дружествата облага с данък в размер на 10%. Отделно от това, разпределянето на дивиденти се облага с 5%. Същият 5% данък се прилага и при скритото разпределение на печалбата.
Дружествата подават в НАП така наречената "Декларация по член 55" от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Тази декларация се представя за всяко календарно тримесечие. Годината има 4 календарни тримесечия, Декларацията по член 55 трябва да се подава до края на месеца, следващ съответното тримесечие. Например, декларацията за второто тримесечие, което обхваща месеците април, май и юни, се подава до края на месец юли. В декларацията се посочват разпределените дивиденти през календарното тримесечие, за което се отнася. Декларира се не само решението за разпределение на дивиденти, но и евентуалното скрито разпределение на печалбата за съответното тримесечие. В декларацията трябва да бъде посочен и размерът на дължимия данък върху разпределените дивиденти и скрито разпределената печалба.
С промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, в декларацията по член 55 сега ще трябва да се декларират и сумите от наличните пари в брой, както и вземанията на дружеството от управителя, едноличния собственик на капитала, съдружниците и персонала. Ако в края на съответното календарно тримесечие общата сума надвишава 50 000 лева, тя трябва да бъде включена в декларацията.
Това означава, че ако дружеството има налични пари в касата си, органите на НАП ще бъдат информирани. Те ще имат правото да проведат проверка на място, за да установят дали декларираната сума действително е налична в касата на дружеството. Ако сумата не се намира там, органите на НАП ще предположат, че тя е разпределена като дивиденти в брой в полза на едноличния собственик на капитала или съдружниците. Такова разпределение в брой е забранено от Закона за ограничаване на плащанията в брой, и поради това ще бъде наложена съответната санкция.
Следва да се отбележи, че всяко теглене на пари в брой от банковата сметка на фирмата или с дебитна карта от банкомат увеличава сумата на наличните пари в касата на фирмата. Тези налични пари могат да бъдат използвани за плащания в брой, но не и за плащания към съдружниците или едноличния собственик на капитала. Сумата в касата на фирмата трябва да може да бъде показана на проверяващите органи при поискване от тяхна страна.
Тегленето на пари в брой от банковата сметка или чрез дебитна карта от банкомат с цел изплащане на дивиденти също е забранено от Закона за ограничаване на плащанията в брой.
Правилният начин за изплащане на дивиденти е директно от банковата сметка на дружеството към банковата сметка на едноличния собственик на капитала или към банковите сметки на съдружниците.