Полезно
Ваучeрите за храна – полезни и за работника, и за фирмата
20.07.2017

Работниците в България пазаруват с пари от допълнителното възнаграждение под формата на ваучeри за храна на стойност 60 лв., за които не се дължат данъци.
С навлизането на множество инвеститори в България все по-разпространено стана допълнителното възнаграждение под формата на ваучeри за храна. Тя съществува в България от 2004 г., като набра скорост след приемането ни в ЕС през 2007 г. Каква е същността на даването на ваучери за храна? Законът позволява на всеки служител на трудов договор да се дават ваучери за храна в размер до 60 лв., които са част от възнаграждението, но не се облагат с данъци и осигуровки.
Това означава, че ако плащате на някой служител 60 лв. месечно към заплата от 700 лв., начисленията, които дължите за данъци и осигуровки, ще са пак върху сумата от 700 лв., а не върху 760 лв. В същото време за работника или служителя това е чист доход, тъй като местата, на които може да похарчи ваучерите са многобройни. Обикновено те вървят с дълъг списък от търговски обекти за хранителни стоки. При това, когато става дума за големите вериги, които са регистрирани като магазини за хранителни стоки, с ваучерите могат да се пазаруват и дрехи, и други стоки, които продават в магазините на веригата, дори и ...нискоалкохолни като била, въпреки че в правилата изрично е записано с ваучерите да не се предоставят алкохол и цигари. Практиката обаче е по-различна.
Сумата на ваучера за храна може да бъде и по-висока от 60 лв., но тогава върху нея се начисляват данъци и осигуровки, така че вече не е изгодна за работодателя.
Иначе с ваучерите от 60 лв. спокойно могат да се покрият разходите на работника или служителя за обяд например, в случай че не е много взискателен. За 22 работни дни това прави по около 2,70 лв. наден – сума срещу която може да се консумира закуска и напитка.
Някои организации издават ваучери за храна в края на месеца, други в началото. Има и такива, които издават ваучерите предварително за всяко тримесечие. Въпрос на избор на фирмите е кога да го правят. Общият пазар на ваучерите за храна на година е между 200 и 300 млн.лв., за които Министерството на финансите обявява годишни търгове.