Полезно
Въпроси и отговори - Счетоводна къща Контабил
30.04.2017

Въпроси и отговори свързани с финансовата система, счетоводството и данъците. Контабил ЕООД извършва счетоводни услуги регистрация на фирми в Русе.
Въпрос: Коя е официалната валута в България?
Отговор: Официалната валута в България е левът, разделен на 100 стотинки, а кодът на валутата е BGN.
Въпрос: Могат ли да се издават фактури във валута?
Отговор: Да, фактурите могат да бъдат издадени и платени както в лева, така и в чуждестранна валута. Данъчната основа и размерът на данъка върху добавената стойност задължително се посочват и в левове.
Въпрос: Къде се плащат данъците и осигуровките?
Отговор: Данъците и осигуровките се плащат по сметка на Националната Агенция за Приходите (НАП). Данъците и осигуровките се плащат задължително в лева. В платежното нареждане (вносната бележка) се посочва кода за вид плащане.
Въпрос: Могат ли данъците и осигуровките да се платят в брой?
Отговор: Данъците и осигуровките се плащат по банков път. Националната агенция за приходите няма каса и няма парични салони. Данъците и осигуровките могат да бъдат внесени в брой на каса в търговска банка по сметките на НАП.
Въпрос: Какъв е курса на лева към еврото?
Отговор: В България действа валутен борд и валутния курс на лева е фиксиран към еврото в съотношение 1 евро = 1,95583 лева. Курсът на лева към другите валути е плаващ. В търговските банки и в бюрата за обмен на валута има малка разлика между курс купува и курс продава за еврото.
Въпрос: Какви са ограниченията за плащане в брой?
Отговор: Ако стойността на една сделка надвишава 10 000 лв. то плащанията по нея, включително частичните, се извършват по банков път.
Въпрос: Къде се регистрират фирмите?
Отговор: Фирмите се регистрират в Търговския регистър към Агенцията по Вписванията към Министерството на правосъдието.
Въпрос: За колко време се регистрира фирма?
Отговор: Регистрацията на фирма в търговския регистър се извършва за 2-3 работни дни от подаването на документите.
Въпрос: Какъв е минималния капитал за ООД?
Отговор: Минималният капитал за регистрация на ООД е 2 лв., които се внасят по набирателна сметка в банка.
Въпрос: Кога се подава декларация за започване на дейността на фирмата в НАП?
Отговор: Започването на дейността на фирмата не се декларира в НАП. В НАП се подава декларация за започване на осигуряването на съдружниците във фирмата. Декларацията се подава в срок от 7 дни от започването на дейността на съответния съдружник.
Въпрос: Има ли нужда счетоводителя от нотариално заверено пълномощно?
Отговор: НАП изисква нотариално заверено пълномощно в 2 случая: при искане на достъп до данъчно-осигурителна информация и при регистрация по ЗДДС.
Въпрос: Как се получава данъчно-осигурителна информация от НАП?
Отговор: Най-лесния начин за получаване на данъчно-осигурителна информация от НАП е чрез достъп до електронните услуги на НАП, което може да стане чрез електронен подпис или ПИК.
Въпрос: Новорегистрираната фирма регистрирана ли е по ДДС?
Отговор: При регистрацията на нова фирма в търговския регистър, тя не е регистрирана по ЗДДС. Фирмата може да бъде регистрирана по ДДС по избор, като регистрацията се извършва в НАП.
Въпрос: Какъв е оборота за задължителна регистрация по ДДС?
Отговор: Прагът за задължителна регистрация по ЗДДС е общ оборот (сума на продажбите) от 50 000 лв. или повече през последните 12 календарни месеца преди текущия.
Въпрос: За колко време се извършва регистрацията по ДДС?
Отговор: Регистрацията по ДДС се извършва в срок до 14 дни от подаване на документите в НАП.
Въпрос: Кой може да е счетоводител на фирмата?
Отговор: Счетоводител на фирмата може да е лице, което работи в нея по трудов договор, физическо лице, с което фирмата е в облигационни правоотношения (граждански договор) или счетоводно предприятие.
Въпрос: Задължително ли е сключването на договор между фирмата и счетоводното предприятие?
Отговор: Сключването на договор между фирмата и счетоводното предприятие не е задължително, но е препоръчително най-малко по 2 причини. Първо договорът е необходим в случай на спор между фирмата и счетоводното предприятие. Второ ако няма договор за счетоводно обслужване държавните институции могат да обвинят както фирмата, така и счетоводното предприятие в нерегламентирани отношения. Дори ако писмен договор не е сключен, издаването на данъчни документи за извършените услуги и плащания е задължително.
Въпрос: В какъв срок се подават декларациите по ДДС?
Отговор: Декларациите по ЗДДС се подават месечно в срок до 14-то число на следващия месец.
Въпрос: Какво съдържа декларацията по ДДС?
Отговор: Декларацията по ЗДДС съдържа: справка декларация, дневници за покупките и за продажбите, а ако са извършвани вътреобщностни сделки – и ВИЕС декларация.
Въпрос: Трябва ли да се подава декларация по ДДС, ако фирмата не е извършвала дейност?
Отговор: Ако фирмата е регистрирана по ЗДДС, тя трябва да подава декларации по ЗДДС дори ако не е извършвала дейност.
Въпрос: Каква е ставката на ДДС?
Отговор: Ставката на ДДС е 20%, а за настаняване в хотели е 9%.
Въпрос: Какви данъци и осигуровки се плащат върху заплатите?
Отговор: Върху работните заплати работодателя плаща осигуровки за: ДОО (пенсия, общо заболяване и майчинство, трудова злополука и професионална болест), допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване, а работникът или служителя плаща за: ДОО (пенсия, общо заболяване и майчинство), допълнително задължително пенсионно осигуряване, здравно осигуряване и данък върху доходите на физическите лица. В момента не се правят вноски за фонд ГВРС (фонда за гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя).
Въпрос: По какъв начин може да се осигурява управителя на фирмата?
Отговор: Управителят на фирмата може да се осигурява като съдружник във фирмата (ако е съдружник), по договор за управление и контрол или по трудов договор.
Въпрос: В какъв срок се внасят осигуровките и данъка върху заплатите?
Отговор: Осигуровките се внасят до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Данъкът върху заплатите се внася до 25-то число на месеца, следващ месеца, през който са изплатени.
Въпрос: Какви годишни декларации подават фирмите?
Отговор: Фирмите подават годишния счетоводен отчет в НСИ, годишна данъчна декларация в НАП и годишен финансов отчет в търговския регистър.
Въпрос: В какви срокове фирмите подават годишни декларации в НСИ?
Отговор: Преди да подадат годишните си декларации в НАП фирмите подават годишния счетоводен отчет в НСИ (Националния Статистически Институт). Търговските дружества подават отчета в срок до 31 март на следващата година. Едноличните търговци подават отчета в срок до 30 април на следващата година.
Въпрос: В какви срокове дружествата подават годишните си декларации?
Отговор: Дружествата подават подават годишния счетоводен отчет в НСИ и годишната данъчна декларация в НАП в срок до 31 март на следващата година. Годишния финансов отчет се подава в търговския регистър до 30 юни на следващата година.
Въпрос: В какъв срок физическите лица и едноличните търговци подават годишните си декларации?
Отговор: Физическите лица и едноличните търговци подават годишната данъчна декларация в срок до 30 април на следващата година.
Въпрос: Какъв е процента на данъка върху печалбата?
Отговор: Данъкът върху печалбата е в размер на 10%.
Въпрос: Какъв е процента на данъка върху дивидентите?
Отговор: Данъкът върху дивидентите е в размер на 5%.
Въпрос: Какво съдържа годишния финансов отчет?
Отговор: Годишният финансов отчет съдържа счетоводния баланс, отчета за приходите и разходите, отчета за паричните потоци, отчета за собствения капитал и приложение, което съдържа счетоводната политика и справка за дълготрайните активи. Счетоводният отчет на микропредприятията може да съдържа само съкратен баланс.
Въпрос: Кои фирми са микропредприятия?
Отговор: Повечето фирми са микропредприятия. Определението е дадено в Закона за счетоводството. Микропредприятия са фирмите с балансова стойност на активите до 700 000 лв., нетни приходи от продажби до 1 400 000 лв. и средна численост на персонала до 10 души или фирмите, които отговарят на поне 2 от тези 3 критерия.
Въпрос: Едноличните търговци подават ли ГФО в търговския регистър?
Отговор: Едноличните търговци не са длъжни да представят годишния финансов отчет в търговския регистър (освен ако подлежат на задължителен одит).
Въпрос: В какъв срок се плаща данъка върху печалбата?
Отговор: Фирмите плащат данъка върху печалбата в срок до 31 март на следващата година.
Въпрос: Фирмите правят ли авансови вноски за данъка върху печалбата?
Отговор: Фирмите с приходи за предходната година до 300 000 лв. не правят авансови вноски за данък върху печалбата. Фирмите с приходи между 300 000 лв. и 3 000 000 лв. правят тримесечни вноски, а фирмите с приходи над 3 000 000 лв. правят месечни авансови вноски.