Полезно
Тристранни операции със стоки между фирми от ...
17.06.2020
Тристранни операции при вътреобщностна търговия със стоки между фирми от Европейския съюз с нулева ставка на ДДС
Тристранна операция представлява доставка на стоки между три регистрирани за целите на ДДС лица, които се намират в три различни държави – членки на Европейския съюз.
Участниците в тристранната операция са следните:
- Фирма 1 (Прехвърлител) – регистрирана в държава-членка 1;
- Фирма 2 (Посредник) - регистрирана в държава-членка 2;
- Фирма 3 (Придобиващ) - регистрирана в държава-членка 3.
Една операция е тристранна, ако са изпълнени следните условия:
- Фирма 1 (Прехвърлител), която е регистрирана за целите на ДДС лице в държва-членка 1 на ЕС извършва доставка на стока на Фирма 2 (Посредник), която е регистрирана за целите на ДДС в държава-членка 2 на ЕС. Посредникът след това извършва доставка на тази стока на Фирма 3 (Придобиващ), която е регистрирана за целите на ДДС в държава-членка 3 на ЕС.
- Стоките се транспортират директно от държава-членка 1 до държава-членка 3.
- Посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държава членка 1 и държава членка 3.
- Фирма 3 (Придобиващ) начислява ДДС, като получател по доставката.
Този режим не е приложим в следните случаи:
- ако в операцията участват повече от 3 фирми (четиристранна операция не съществува);
- ако някоя от страните в операцията не е регистрирана по ЗДДС;
- ако някои фирмите са регистрирани за цели на ДДС в една и съща страна членка;
- ако Фирма 1 (Прехвърлител) не е регистрирана в страната, от която изпраща стоките;
- ако Фирма 3 (Придобиващ) не е регистрирана в страната, в която се получават стоките.
В тези случаи не е налице тристранна операция. Ако участват повече от 3 фирми, но е извършен само един транспорт, може да е налице последователна доставка на стоки от фирми във верига.
Ако вашата фирма е регистрирана по ЗДДС в България и е посредник в тристранна операция, то мястото на придобиване на стоките трябва да се намира в друга страна-членка на ЕС.
И покупката и продажбата не се облагат с ДДС.
Пример: Фирма АБВ ООД в България е посредник в тристранна операция между фирма намираща се в ГЕРМАНИЯ и фирма намираща се в РУМЪНИЯ. Транспортът се извършва директно от ГЕРМАНИЯ към РУМЪНИЯ, мястото на придобиване на стоките е РУМЪНИЯ.
За доказване на тристранна операция посредникът трябва да разполага с:
- CMR или документ от куриерска фирма;
- Писмено потвърждение за получаване от купувача.
Документите, с които трябва да разполага Фирма 2 (Посредникът) в тристранната операция – в случая лице регистрирано по ЗДДС в България, да докаже, че мястото на изпълнение на вътреобщностно придобиване е в държавата – членка на получаване на стоките са:
- фактура издадена от Фирма 1 (Прехвърлител) в тристранната операция, с която доказва, че мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е в държавата членка на пристигане на стоките;
- фактура, в която посочва основанието за неначисляване на данък, като посредник в тристранната операция, в която е посочен номера на Фирма 3 (Придобиващ) в държавата членка, където стоките ще пристигнат;
- VIES – декларация за съответния данъчен период, в която е декларирана доставката във връзка с която е издадена фактура, в която не се начислява данък.
В случай че Фирма 2 (Посредник) не се е снабдила необходимите документи, доказващи горните обстоятелства до изтичане на данъчният период следващ данъчният период, през който данъка за вътреобщностното придобиване би станал изискуем, се счита че вътреобщностното придобиване е с място на изпълнение на територията на страната на посредника и той трябва да заплати данъка.
Пример: ако данъкът става изискуем през месец февруари, крайният срок в който Фирма 2 (Посредник) следва да представи необходимите документи е до 31 март. Ако тя не направи това, следва да заплати данъка върху добавената стойност.
Тристранните операции не подлежат на деклариране в ИНТРАСТАТ от посредника.
КОНТАБИЛ има богат опит в счетоводството на фирми, извършващи вътреобщностна търговия със стоки.