Полезно
СУПТО отново се отлага – този път до 31 януари 2020 година
19.09.2019
Министерството на финансите отново отлага въвеждането на СУПТО – до 31 януари 2020 година и въвеждането няма да се отлага повече
Според разпространената информация въвеждането на СУПТО за електронните магазини ще се отложи до края на март 2020 година. Разбира се електронните магазини поставят най-много въпроси – какво ще стане например, ако касовата лента свърши през нощта или в почивен ден – някой ще трябва постоянно да бди над касовия апарат.
СУПТО общо взето е проблем за всички. За производителите на софтуер е притесняващо това, че те трябва да предоставят сорс кода си на данъчната администрация. Сорс кода уж е защитен от закона за авторското право. Ако сорс кода бъде откраднат и използван от конкуренцията, това ще представлява директна загуба за производителя на софтуера, който е вложил пари и време за създаването му. А производителят трябва да предостави на НАП и документацията. Наистина, информацията е зашитена от НАП. Но след огромния теч на данни от НАП за почти всички данъчно задължени лица в България едва ли вече някой разчита на опазването на данъчната тайна. Ако НАП не успяха да опазят личните данни и данъчните декларации, дали ще опазят сорс кода на софтуера?
Според Наредба Н-18 НАП получават достъп до схемите на базите данни и до самите бази данни, и то не само до информация, която се отнася до данъчното облагане, а до цялата база данни, която не може да бъде филтрирана.
Казано по-просто: ако в един търговски обект има касов апарат, то органите на НАП получават правото на достъп до информацията във всички компютри, които се намират в обекта. Органите на НАП ще имат право да търсят и ровят колкото си искат в компютрите и разбира се да копират информацията, която им е необходима. Дори ако фирмата твърди, че няма СУПТО, инспекторите на НАП имат право да проверят това твърдение. Ако има СУПТО, тогава инспекторите могат да търсят „дублираща функционалност“, т.е. други програми в компютъра, чрез които се отчитат продажби. Ако всички тайни на фирмата станат достояние на НАП, а НАП не може да опази информацията, тогава какво ще стане с фирмата?
Един от спорните моменти е защо трябва да е задължително СУПТО и изобщо издаването на касови бележки при продажби с ПОС-терминали при плащане с банкова карта. Нали плащането с карта е по банков път? Тогава как ще се укрият обороти? Още повече при електронните магазини с виртуален ПОС-терминал, при който дори няма как да се предаде касовата бележка на клиента.
НАП излязоха с нова порция разяснения в сайта си, но цялата регламентация на СУПТО е толкова сложна, че за обикновения човек е трудно да разбере какво се иска от него.