Полезно
Фирма - понятие, произход и видове юридически лица
15.11.2016
Какво е фирма, как да си я направим. Процедури и изисквания към образците и участниците. Какви данъци се очаква да заплащаме?
Фирма
Понятието фирма се появи с Указ № 56 за стопанската дейност от 13 януари 1989 г.
В Указ 56 се казваше:
Основна форма за осъществяване на стопанска дейност е фирмата.
Фирмата е имуществено, социално и организационно обособен участник в стопанската дейност с отделно наименование и работи на стопанска сметка. Фирмата е юридическо лице освен едноличните и колективните фирми на гражданите.
Фирмите могат да бъдат: държавни, общински, кооперативни, на обществени организации, дружествени и фирми на граждани.
Според Указа регистрацията на фирмите се извършва в съда:
Съдът регистрира фирмата въз основа на учредителен акт. В регистъра се вписват: наименованието, седалището, предметът на дейност, уставният фонд, поделенията, органите и лицата, които представляват фирмата, както и настъпилите промени, и се прилагат образци от подписите на лицата, които я представляват.
Акционерна е фирмата, чийто уставен фонд е разпределен в акции.
Фирмата с ограничена отговорност има уставен фонд, в който съдружниците имат дялове. Отговорността на съдружниците за задължения на фирмата е ограничена до дяловите вноски, които са направили или са длъжни да направят в уставния фонд.
Фирма с неограничена отговорност е тази, в която един или няколко съдружници са неограничено отговорни за задълженията на фирмата, а останалите са отговорни до размера на уговорените вноски.
Гражданите могат да образуват еднолични и колективни дружествени фирми.
Така например тогава Едноличният търговец (ЕТ) се наричаше Еднолична Фирма (ЕФ).
Думата „фирма“ се използваше официално в смисъл на икономическа единица, която извършва дейност с цел печалба. И досега в разговорния език се използва в този смисъл, например: „частна фирма“, „имам фирма“, „търся фирма“, „работя във фирма“, „регистрирам фирма“, „отварям фирма“, „БУЛСТАТА на фирмата“, „актуално състояние на фирмата“, „фирмена сметка“ и т.н.
Официално, според Търговския закон: „Фирма е наименованието, под което търговецът упражнява занятието си и се подписва.“, т.е. фирмата е наименованието на търговеца, но в разговорния език думата фирма се използва в смисъл на „търговец“.
Според Търговския закон „Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки: ...“, т.е. търговец е всяко лице, което извършва икономическа дейност, макар че думата „търговец“ създава объркване с търговия, т.е. покупко-продажба, която е само един от видовете търговски сделки.
До края на 2007 г. регистрацията на фирмите се извършваше в съда, а след 01.01.2008 г. със създаването на търговския регистър фирмите се регистрират в него.
От обхвата на Търговсия закон са изключени кооперациите (по Закона за кооперациите) и лицата, регистрирани в Регистър БУЛСТАТ (физически лица и юридически лица с нестопанска цел).
В Закона за счетоводството вместо понятията „фирма“ и „търговец“ се използва понятието „предприятие“ със следното определение:
„За целите на този закон предприятия са:
1. търговците по смисъла на Търговския закон;
2. местните юридически лица, които не са търговци;
3. бюджетните предприятия;
4. неперсонифицираните дружества;
5. осигурителните каси по чл. 8 от Кодекса за социално осигуряване;
6. търговските представителства;
7. чуждестранните юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в Република България чрез място на стопанска дейност ...“.
В разговорния език се използват думите „фирмаджия“ и „бизнесмен“ и по-рядко „предприемач“.
На английски език съществува думата firm със значение „фирма“, макар че по-често използваната дума е company.
Думата „фирма“ съществува и на руски език, например „Производственно-коммерческая фирма“.
Думата firma се използва на немски, чешки, словашки и румънски език със значение “фирма“, а на италиански език firma означава „подпис“.