Полезно
Регистрация по ДДС на свързани лица, извършващи еднородна дейност
13.12.2019

Регистрация по ДДС на свързани лица, последователно извършващи еднородна дейност в търговски обект след промените от 01.01.2020 година
Още през лятото на 2018 година министърът на финансите обяви, че по черноморието в ресторантите периодично се сменя фирмата, която работи в тях и то точно преди да достигне прага за регистрация по ЗДДС от 50 000 лева и след това дейността продължава чрез друга фирма.
От началото на 2019 година с промени в ЗДДС се намали срокът за регистрация от 14 на 7 дни от началото на месеца, следващ периода от 12 последователни календарни месеца или по-малко, през които е достигнат прага за регистрация. Също се въведе ново правило, че ако оборотът за задължителна регистрация е достигнат за по-малко от 2 последователни календарни месеца, то заявлението за регистрация се подава в 7-дневен срок от достигането на оборота, а не от началото на следващия месец.
От началото на 2020 година с новите промени в ЗДДС режимът за такива фирми се затяга още повече.
Ако свързани фирми или фирми, действащи съгласувано последователно извършват еднородна дейност в търговски обект, то за фирмата, която започва дейност в обекта се приема, че има оборот равен на оборота на свързаните фирми за последните 12 месеца, като този оборот се счита за реализиран на първия ден от дейността в обекта.
Така за първи път в законодателството на България различни фирми се третират като една и оборотът им се изчислява общо.
Това правило важи само ако новата фирма извършва дейност в същия търговски обект, в който са извършвали дейност свързаните фирми. Ако е имало прекъсване на дейността за повече от 1 месец, се приема, че дейността не е последователна.
Със сигурност ще възникнат много спорове и казуси относно това какво означава "действащи съгласувано".
Определението за еднородна дейност също е разтегливо: еднородна е дейността ако има значителна идентичност на поне 2 от следните критерии: предлаганите стоки и услуги, персонала, използваните активи, доставчиците и клиентите и търговската марка.
Според мотивите на вносителя на законопроекта се има предвид само последователно извършване на дейност в обекта, а не паралелна (едновременна) дейност на повече фирми в него. Въпреки това ако в един обект една фирма извършва дейност и друга фирма започне да извършва еднородна дейност, без първата фирма да е прекратила дейността си, НАП може да приеме това като последователно извършване на дейността.
Оборотът на фирмите също не се изчислява сумарно постоянно, а само за новата фирма и то в първия ден от извършването на дейност в обекта.
Обект означава физически обект с адрес, а не примерно онлайн магазин.
Промяната влиза в сила от 01.01.2020 година, но според преходните и заключителните разпоредби лицата в заварено положение подават заявление за регистрация по ЗДДС в срок от 14 дни от влизането на закона в сила, т.е. до 14.01.2020 година. Може би се има предвид, че в справката за оборота за последните 12 последователни календарни месеца, преди текущия, която всяко нерегистрирано по ЗДДС лице е длъжно да прави всеки месец, в оборота за тези 12 месеца ще бъдат включени и оборотите на свързаните фирми, ако в рамките на тези 12 месеца имаме първи ден на извършване на дейността. Например ако е имало фирма, която е започнала дейност през януари 2019 година, то оборотът й за януари 2019 година включва оборотът на свързаните фирми за последните 12 месеца преди текущия, т.е. за 2018 година, и тогава ако този оборот заедно с оборота на новата фирма от 2019 година надхвърлят прага за регистрация, то фирмата ще е задължена да подаде заявление за регистрация до 14.01.2020 година.
Можем само да очакваме разяснение на тези нови текстове.